wtorek, 23 sierpnia 2011

Being Human (2008-2013)Jeśliby chciało się ulec obecnej modzie na wampiry i wilkołaki i obejrzeć choć jedną produkcję o tej tematyce, dlaczego nie wybrać czegoś brytyjskiego? Jest to przynajmniej jakaś minimalna gwarancja, że zachowany zostanie pewien poziom, a całość nie zamieni się w wizualizacje fantazji dojrzewających dziewcząt. Rozwiązaniem jest "Being Human", serial o trójce młodych -- przynajmniej z wyglądu -- ludzi, którzy wspólnie wynajmują dom na przedmieściach Bristolu. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że trójką tą jest wampir, wilkołak i duch. Od świata nie chcą niczego więcej ponadto, żeby pozwolił im wieść spokojne, wegetariańskie życie, a w zamian za to oni również gotowi byliby zostawić świat w spokoju. Niestety, w praktyce okazuje się to problematyczne i starania bohaterów, żeby żyć normalnie -- tytułowe bycie człowiekiem -- są często prawdziwą walką.

Podobno oryginalnie serial ten nie miał wcale mieć elementów paranormalnych -- trójka bohaterów miała być: seksoholikiem, agorafobem i osobą mającą problemy z opanowaniem agresji. Dopiero później twórca, Toby Whithouse, zamienił ich na to, co uważał za najbliższe paranormalne odpowiedniki: wampira, ducha i wilkołaka. Najpierw nakręcono pilota "Being Human" (który, szczerze mówiąc, nieszczególnie mi się spodobał), po którym w koncepcji dokonano znacznych zmian: wymieniono niemal wszystkich aktorów, zmieniono charakter wielu postaci i klimat -- właściwie rozpoczęto serial od nowa, wykorzystując niektóre wątki z pilota. Tak więc jego znajomość nie jest konieczna dla zrozumienia reszty serialu. No i muszę powiedzieć, że po zmianach "Being Human" dużo bardziej przypadło mi do gustu. Choć poziom ma nierówny, na przykład pierwsza seria jest, według mnie, najlepsza z trzech dotychczas nakręconych. Jaka będzie seria czwarta, zważywszy na poważną zmianę w postaci [spoiler]wyeliminowania jednego z głównych bohaterów[/spoiler], czas pokaże.

Amerykanie zrobili własną wersję tego serialu, ale nie widziałam i jakoś zupełnie nie mam ochoty.

Znajomi:
Twórca serialu, Toby Whithouse, pisał odcinki "Doktora", "Torchwood" i "Hotelu Babylon". Z trójki głównych aktorów dwoje pojawiło się w "Doktorze": Lenora Crichlow w odcinku "Gridlock", a Russell Tovey w "Voyage of the Damned" (i na chwilę w "The End of Time"); zagrała tam również (również w "The End of Time", ciężko poznać pod obfitą charakteryzacją) dołączająca do tej trójki później Sinead Keenan. Natomiast trzeciego -- Aidana Turnera -- zobaczyć będzie można w przyszłym roku na dużym ekranie w "Hobbicie" jako Kiliego.

Niestety, w wyniku zmiany koncepcji jego postaci z serialu wyleciał Adrian Lester (Mickey z "Hustle") i można go zobaczyć jedynie w pilocie. No i oczywiście, jak zwykle, różni znajomi przewijają się od czasu do czasu w tle: na przykład niejaki Dean Lennox Kelly (1x01 i 1x02), który grał samego Williama Szekspira w "Doktorze" albo Nicola Walker (3x05), czyli Ruth ze "Spooks".

"Being Human" na:
IMDb
Wikipedii
Filmwebie

Oficjalna strona

Pierwszy odcinek na YT

Brak komentarzy: