niedziela, 11 września 2011

The Palace (2008)Nie jest to może serial wybitny -- opinię tę zdają się podzielać producenci, którzy nie zdecydowali się kontynuować go poza pierwszą serię, albo bardziej widzowie, którzy nie zapewnili dość dużej oglądalności. Ale można obejrzeć, jak kogoś na przykład interesuje życie wyższych sfer, i to najwyższych z możliwych: brytyjskiej rodziny królewskiej. Mamy tutaj fikcyjną wersję tej rodziny, składającą się z królowej matki i jej czwórki dzieci: wciąż knującej niecne plany, ale niepozbawionej też pewnych racji Eleonory, wiecznie imprezujących Ryszarda i George'a oraz najmłodszej Izabeli, głównie zajmującej się konsumpcją różnego rodzaju używek. Serial zaczyna się od nagłej śmierci ojca tej wesołej gromadki, króla, w wyniku czego starszy z książąt, Ryszard, musi nagle przestać imprezować i zająć się sprawami wagi państwowej. Dalszy ciąg serialu opowiada o tym, na ile mu się to udaje, a także o różnych politycznych przepychankach, perypetiach personelu dworu różnych szczebli, wyskokach George'a i Izabeli, frustracji królowej matki z powodu nagłej utraty znaczenia oraz machinacjach Eleonory w celu skompromitowania brata i przejęcia po nim tronu. A przy okazji można sobie podpatrzyć najróżniejsze dworskie ceremoniały i zastanowić się, na ile jest na nie jeszcze miejsce w XXI wieku. Pozostaje pytanie, na ile całość ma się do jakiejkolwiek rzeczywistości polityczno-społecznej -- podejrzewam, ale brak mi wiedzy, żeby stwierdzić to z pewnością, że nie za wiele, można więc równie dobrze potraktować całość jako rodzaj fantastyki w bogatych dekoracjach i kostiumach.

W ramach ciekawostki jeszcze dodam, że "The Palace" kręcono na Litwie, a tylko szerokie ujęcia Pałacu Buckingham i innych charakterystycznych miejsc -- w Londynie.

Znajomi:
Jest ich tu mnóstwo. W głównej roli króla Ryszarda występuje niejaki Rupert Evans, chłopię o fizjonomii przypominającej skrzyżowanie Brada Pitta z Williamem Moseleyem, którego kojarzyć można z roli Franka Churchilla w "Emmie". W roli jego asystentki Abigail -- Zoe Telford (Alison w "Absolute Power"), a asystenta księżniczki Eleonory -- David Harewood ("Doktor" -- "The End of Time", "Hustle" -- 7x05); sama księżniczka (Sophie Winkleman, mająca zresztą królewskie powiązania, bo jest żoną syna księcia Kentu, kuzyna królowej Elżbiety II) pojawiła się w "Kingdom" (3x01), a także na chwilę w "Opowieściach z Narni", jako dorosła wersja Zuzanny Pevensie. Jane Asher, czyli królowa matka, grała -- również wdowę -- w "Śmierci na pogrzebie" ("Tea can do many things, Jane, but it can't bring back the dead."). Wśród personelu dworu mamy zaś m.in. Jonty'ego (Lorcan Cranitch), którego zobaczyć można było w "Spooks" (1x06 i 2x01), sir Iaina (Roy Marsden) w "Doktorze" (odc. "Smith and Jones"), pokojówkę Ruby (Kate O'Flynn) w "Kingdom", a jej chłopaka Vinny'ego (Amit Shah) w "Hustle" (6x06).

"The Palace" na:
IMDb
Wikipedii
Filmwebie

Pierwszy odcinek na YT

Brak komentarzy: