piątek, 16 września 2011

Ashes to Ashes (2008-2010)Mimo zakończenia serialu "Life on Mars", jego twórcom najwyraźniej żal było porzucać postać Gene'a Hunta. Postanowili więc nakręcić o nim nowy serial, choć w zmienionych dekoracjach: tym razem rzecz się dzieje w Londynie (choć znani z "Life on Mars" policjanci nadal mówią z manchesterskim akcentem) i w latach 80. To do nich, a konkretnie do roku 1981, zostaje przeniesiona policjantka Alex Drake -- żeby było ciekawiej, zajmująca się śledztwem w sprawie zniknięcia bohatera "Life on Mars" Sama Tylera. Znów więc mamy pytanie o to, co się właściwie dzieje z główną bohaterką, jej starcie z Huntem (choć tu wzbogacone o tak zwaną chemię), odtworzone (choć podobno nie bez błędów) realia epoki, łącznie z ówczesną muzyką, tytuł zaczerpnięty od Davida Bowie'ego -- no i oczywiście samego Gene'a Hunta, który nie tylko pozostaje large ham, ale dodatkowo ma tu wejście, jak, nie przymierzając, bollywoodzki gwiazdor.

Spotkałam się z różnymi zdaniami na temat tego serialu -- niektórzy uważają go za lepszy, inni za gorszy od "Life on Mars". Osobiście należę do tej drugiej grupy: "Ashes to Ashes" nie ma już tej atmosfery, co pierwowzór. Choć nadal jest to serial bardzo dobry, na tyle, że z czystym sumieniem mogę go polecić.

Znajomi:
Jest nimi oczywiście policyjna ekipa, ta sama -- z niewielkimi zmianami -- co w "Life on Mars", z Philipem Glenisterem w roli Gene'a Hunta na czele. Główną rolę Alex Drake gra Keeley Hawes, odtwórczyni jednej z głównych ról w pierwszych trzech sezonach "Spooks", a prywatnie jedna połowa aktorskiego małżeństwa, którego drugą połowę stanowi Matthew Macfadyen. On zresztą też pojawia się tu na chwilę, w wyjątkowo niekorzystnej fryzurze, w odcinku 1x07. Mamy tu też Daniela Maysa ("Made in Dagenham", "Hustle" odc. 6x05, czy bardzo świeży, bo sprzed dwóch tygodni odcinek "Doktora" -- "Night Terrors") jako demonicznego nemezis Hunta w sezonie trzecim, a także między innymi Zoe Telford (Alison w "Absolute Power", Abigail w "The Palace") w odcinku 3x04 czy Stephena Campbella Moore'a ("Angielska robota", "The History Boys", "Hustle" odc. 3x03) w kilku odcinkach w sezonie pierwszym.

"Ashes to Ashes" na:
IMDb
Wikipedii
Filmwebie

Oficjalna strona

Parodia, polecana szczególnie wielbicielom "Top Gear":)

1 komentarz:

ewa pisze...

Ja również należę do grupy drugiej, czyli do zwolenników "Life on Mars". Ten serial obejrzałam chyba bardziej z rozpędu...